26 Oct

#PUMAMOVE: An Eventful Day

#PUMAMOVE: AN EVENTFUL DAY!

You will be impressed by the street spirit!

They jump via big buildings, bounce on the walls of tight streets and fly through balconies. They are ready to shock you right on your unprepared moments. Who are they?

The free runner and racecourse athletes! They will all join you on the first free run contest of Turkey: PUMA MOVE!

The 26th of October, one of the most historic places of Istanbul, the Haydarpaşa Terminal will be turned in to a huge racecourse!

The event will begin with the freestyle shows of the athletes and then continue with a big contest while you feel a joy with the historic aura of the building and watch the athletes adventures.

This exciting event is open for all sport lovers!

İf you are curious about the athletes virtues, you can always look to the pictures shared from the first elimination under the #PumaMove hashtag!

The 26th of October will be an eventful, shocking new experience for you and also for the 105 years old Haydarpaşa Terminal!

14:00 - Opening

15:00 - 16:00 Free Style

16:00 - 18:00 Competition

# # #

#PUMAMOVE: HAREKET DOLU BİR GÜN!

Sokağın ruhu sizi saracak!

Yüksek binalardan atlıyor, dapdar sokakların bir duvarından diğerine sekiyor, balkonlar arasında uçuşup duruyorlar. En hazırlıksız anınızda, onlar sizi şaşırtmaya hep hazırlar. Peki kim bunlar

Tabi ki Freerunner ve Parkur sporcuları! Hepsi Türkiye’nin ilk freerun yarışması PUMA MOVE'da sizlerle buluşuyorlar.

26 Ekim günü, binlerce hikayenin izini taşıyan tarihi Haydarpaşa Garı, bugüne özel dev bir parkura dönüşüyor. Sporcuların önce freestyle gösterilerine, sonra da yarışlarına rekabet ortamı sağlarken; siz de kendinizi hem bu tarihi binanın görkemli atmosferine kaptıracak hem de parkurun tozunu attıran bu yetenekli ve sınırları zorlamayı seven gençleri izlerken kendinizden geçeceksiniz!
İzlerken sizin de en az yarışmacılar kadar anın heyacanını paylaştığınız bu yarışma, tüm sporseverlere açık!

Yarışmacıların performanslarını merak ettiyseniz size küçük bir ipucu verelim. Instagram üzerinden #PumaMove hashtagi ile katılımcıların ön eleme videolarını izleyebilirsiniz.

26 Ekim'de hem kendinize hem de 105 yıllık anılarla dolu Haydarpaşa Garı'na yepyeni bir deneyim yaşatmaya hazır olun. İnanın, o gün Haydarpaşa Garı bile şaşıracak!

14:00 – Kapı Açılışı

15:00 - 16:00 Free Style

16:00 - 18:00 Yarışma 

  • Date: Saturday, October 26, 2013
  • Time: 2:00 PM
Social